Landskrona december 2025

Findusvänner

Sedan förra medlemsbrevet har vi hunnit med både Gåsagille och Adventsmingel.

Våra matvänner på Söderåsens Värdshus gjorde oss inte besvikna med sin gåsameny i år heller. Rikligt, vällagat och jättegott.

Vi var kanske lite färre deltagare i år än vanligt, men stämningen var på topp, som alltid. Det är ju inte direkt billigt att äta gås, även om föreningen subventionerar, men smakar det, så kostar det! Vi planerar för Gåsagille även 2026 med subvention, så passa på!

Tomten kom med amaryllis till Findusvännerna

Det blev ett mycket välbesökt Adventsmingel i restaurang Ärtan, när vi avslutade 2025 med glögg, pepparkakor, kaffe, lussekatter och intressant information.

Fredrik Henrysson, VD för Origon Park, besökte oss och informerade om planerna för kommande år för anläggningen i Bjuv – mycket intressant på gång.

Vår egen Kenneth Nilsson kunde också rapportera om nya spännande saker på gång från HK-fronten i Malmö

Ett allt igenom intressant och trevligt mingel avslutades med att alla närvarande vänner fick en julamaryllis med sig hem.

Årsmöte den 14 april

Styrelsen arbetar just nu med programmet för 2026. Det finns mycket som Findusvän att se fram emot. Redan nu kan du reservera den 14 april för vårt årsmöte. Det blir stadgeenligt i Bjuv med årsmötesförhandlingar, intressant föredrag och avslutande lunch i restaurang Ärtan.

Tack för i år, Findusvänner

Vi önskar er alla en riktigt GOD JUL och ett GOTT NYTT ÅR

Findus Vänförening

Styrelsen